Dünya:
Akıncı: 'Su Konusunda Kriz Yaşamaya Gerek Yok”
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak yayınında yaptığı açıklamalarda su konusunda da değerlendirmede bulunarak, bu konuda kriz yaşamaya gerek olmadığını, belediyeleri dışlamayacak bir formülün bulunması gerektiğini vurguladı.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk oldu. Akıncı, katılımcıların Kıbrıs müzakereleri ve iç konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin her başlığında ilerleme olduğunu söyledi. Akıncı “Mülkiyet halkın çok duyarlı olduğu bir konu. Bizim için siyasi eşitlik, yönetim ve güç paylaşımı da önemli. Oralarda da ilerlemeler var. Altı başlığın üçü ekonomi, AB ve Yönetim ve Güç Paylaşımı, diğer üç başlık ise Mülkiyet, Toprak ve Garantiler ile Güvenlik konuları. Her birine değinildi, hiç konuşulmadı değil ama örneğin toprakta harita, yüzdelik, köy isimleri bütün bunlara hiç girilmedi dolayısıyla gerçek anlamda konuşuldu diyemeyiz” dedi. Mülkiyette kriterlerin konuşulmaya devam edildiğini anlatan Akıncı, “Her şey tam manasıyla bitmiş değil. Mülkiyette kriterlerde de bir uzlaşıya varılırsa diğer konuların daha rahat geçme olasılığı artar. Geçtiğimiz ilk üç başlıkta kalan konular dönüşümlü başkanlıktaki hakkımızı teslim etmeleri kaydıyla, çünkü o konu konuşuldu ama henüz bir anlaşma sağlanmış değil. Dönüşümlü başkanlık bizim için önemli çünkü bizim eşitliğimizin önemli göstergelerinden bir tanesi olduğu için’ ifadelerini kullandı.
Akıncı, mümkün olan en az sayıda insanın yerinden olmasını hedeflediklerini belirterek, “41 yıl önce burada oturan insanları topyekün buraya getireceğiz” anlayışının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurguladı.
Mülkiyetteki sorunların kısa sürede çözümlenmesinde kriterlerin büyük önem taşıdığını kaydeden Cumhurbaşkanı, “Kimse alternatifi ve uygun bir seçeneği olmadan yerinden edilecek diye bir kayıt da söz konusu olamaz. Zaten çok sınırlı sayıda böyle bir durumun Kuzey’de yaşanmasını öngörüyoruz” dedi.
“İLK MÜLK SAHİBİ, İLK SÖZ SAHİBİ OLMAYACAK”
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ilk mülk sahibinin ilk söz sahibi olmayacağının da altını çizerek, “İlk koçan sahibi ilk müracaat sahibi olacak o da 1 yıl içerisinde diyecek ki bu mal bana aittir, ben tazminat istiyorum veya ben takas istiyorum veyahut da ben orada yaşamak istiyorum. O zaman içinde oturanın da durumuna bakılacak” ifadelerini kullandı. Bunların hala tartışıldığını anlatan Cumhurbaşkanı, Güney’de yapılan araştırmaların kuzeye gelmek isteyenlerin sınırlı sayıda olduğunu gösterdiğini, bunun da sorunun daha çok tazminatla çözüleceği anlamına geldiğini kaydetti. Dönüşümlü başkanlık konusunda samimi inancının bu sorunun aşılacağı şeklinde olduğunu ancak henüz bir uzlaşı olmadığını belirten Akıncı, mülkiyet konusunda da adım adım ilerleneceğine inanç belirtti. Bazı toprak düzenlemelerine ihtiyaç olacağını belirten Akıncı, tazminatların da gündeme geleceğini söyledi.
“Tazminatlar ile ilgili uluslararası desteğe ihtiyacımız olacağı aşikardır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, hem AB hem de ABD yetkilileri ile konuyu görüştüklerini ve her türlü katkının yapılacağı konusunda söz verildiğini kaydetti. Akıncı, bir çözüm ile birlikte Kıbrıs’ın ufkunun açacağına da inanç belirtti. Garantörler konusundaki soruyu da yanıtlayan Akıncı, tüm konuları toparlayıp toprak konusunu bitirdikten sonra garantiler konusunun garantörlerle konuşulması gerektiği düşüncesini dile getirdi. İnsanların Türkiye’nin garantörlüğü konusuna önem verdiğini belirten Akıncı, yapılan araştırmalara göre referandumda Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa insanların hayır diyebileceğini söyledi. Akıncı “Türkiye’nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz. Pozisyonumuz bu noktadadır. Halka istediğini vermek zorundayım” dedi.
Akıncı, ağırlıklı oy konusunun Kıbrıs’ta iki toplumun birbirine yakınlaşması için yararlı olacağına inandığını da söyledi. Dönüşümlü başkanlık ile ilgili tavrının güneyde tepki aldığını belirten Akıncı, Annan planında bile var olan ilkenin bu dönemde de olması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının bunu istediğini söyledi.
“TÜRKİYE’DEN BİR ENGEL GÖRMEDİK”
Bir soru üzerine nüfus konusuna da değinen Akıncı, nüfusların eşitlenmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Dörtte bir oranı diye bir şey yok” dedi. Akıncı, şu andaki vatandaşların birleşik Kıbrıs’ın da vatandaşları olması konusunda uzlaşı olduğunu, Annan planındaki listenin söz konusu olmadığını söyledi. Akıncı, “Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek ve bunu gerçekçi bir temeller üzerinde kurmaktır” dedi.
Çözüm için Mart hedefinin, Güney’deki Mayıs’ta yapılacak seçimler nedeniyle seslendirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Mart sözcüğünü kendisinin kullanmadığını ancak çözümün aylar içerisinde olacağını söylediğini hatırlattı. Kıbrıs müzakerelerinde farklı bir konjonktür bulunduğuna da işaret eden Akıncı, farklı dilden farklı dinden insanların federal bir çatı altında buluşmanın herkese büyük getirisi olacağını belirtti. Akıncı, bu yeni dinamikte akıl yolunda buluşulmaması halinde ise gerginlik olacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Akıncı görüşme masasını dışarıdan birilerinin idare etmediğini de vurgulayarak, "Türkiye’den bir engel görmedik, bizim gayretlerimize olumlu destek gördük. Bu tarzda devam edersek bahara çözüm olabilir" ifadelerini kullandı.
AB’ye hazırlık konusunda yapılması gerekenler bulunduğuna dikkati çeken Akıncı, çözüm sonucunda Avrupa Birliği’ne girileceğine, bu nedenle Euro para birimine geçileceğini ancak belli bir süre hem Türk Lirası hem de Euro para birimlerinin geçerli olacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğiyle ilgili bir soru üzerine Akıncı, “Vatandaşlarımız rahat olsun. Amaçları dışında ben tek kuruş ne kullanırım ne de kullandırırım. Bu kalem en doğru şekilde kullanılmaktadır” dedi.
“SU KONUSUNDA BELEDİYELERİ DIŞLAMAYACAK BİR FORMÜLÜN BULUNMASI GEREKİYOR”
Su konusunda da değerlendirmede bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu konuda kriz yaşamaya gerek olmadığını, belediyeleri dışlamayacak bir formülün bulunması gerektiğini vurguladı. Federal yapıya geçileceğinde Kıbrıs Türkü’nün kendi kurumlarını sahibi olması, bunları iyi yönetmesinin son derece önemli olduğunu ifade eden Akıncı, konunun daha fazla sürüncemede kalmaya tahammülü olmadığını söyledi.
Masada su yönetimi ile ilgili bir şey konuşulmadığını da kaydeden Akıncı, Türkiye’den gelen suyun bir doğal kaynak olarak değerlendirilmediğini ancak suyun bulunacak çözüme olumsuz bir etkisi olmayacağını anlattı.
Lefke-Aplıç ve Derinya kapılarında, mayın taramalarının yapılarak, temizlendiğini ve yol yapım çalışmalarına hazır hale getirildiğini kaydeden Akıncı kapıların açılması ile öngörülen bir tarih bulunmadığını belirtti ancak bilinçli bir geciktirme söz konusu olmadığını vurguladı. Mobil telefonlar konusunun ise uzlaşı sağlanamayan tek konu olduğunu kaydeden Akıncı, Rumların Kuzey’deki operatörleri yasa dışı olarak gördüğünü söyledi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Irak’ta
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a geldi.

Haberi Oku