ANTALYA:
' Toplu Ulaşımın Yeni İsmi 'Antalya Kart'
Antalya’da toplu ulaşımda kullanılan mevcut sistemdeki sıkıntılar sebebiyle uygulamaya alınan Antalya Kart, yılbaşından itibaren hizmet vermeye başlıyor. Antalya Ulaşım.A.Ş. tarafından yapılan açıklama ile tüm çalışmalarda dikkate alınan ilk hususun bu değişim nedeniyle halkın hiçbir şekilde mağdur edilmemesi olduğu bildirildi. Açıklamada "Hem kart değişikliği nedeniyle maddi bir külfet altına girilmemesi ve hem de seferlerde aksamaya meydan verilmemesine titizlikle dikkat edilmektedir." denildi.
ESKİ KARTLA İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR
Mevcut sistemin İdare Mahkemesince verilmiş olan iptal kararı nedeniyle sözleşmesinin feshedilmiş olmasına rağmen yasal ve sözleşmesel hükümler çerçevesinde derhal tasfiye edilmek mecburiyeti olmasına rağmen, önceki belediye yönetimi tarafından bu yasal zorunluluk dikkate alınmadığından devam ettirildiği bildirilen açıklamada 2014 Mart seçimlerinden sonra yapılan incelemelerde zorunlu olarak tasfiye sürecinin başlatıldığı, sürecin hukuka intikal ettiği ve halen devam ettiği ifade edildi.
ANTALYA KART HİZMETTE
Yaşanan sıkıntılar sebebiyle yeni bir sistem kurulumu gündeme geldiği ve bu konuda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından derhal çalışmalara başlandığının altı çizilen açıklamada şöyle denildi:" Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 13.10.2014 tarih ve 532 sayılı kararı ve 27.10.2015 tarih ve 2015/10- 606 (2/3) sayılı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurul Kararı ile Antalya Büyükşehir Belediye sınırları içinde “Akıllı Kart Teknolojisiyle Elektronik Ücret Toplama ve Araç Takip Otomasyon Sistemi”nin, kurulum imtiyazı belediye şirketi olan Antalya Ulaşım A.Ş.’ne devredilmiştir.
Bu imtiyaz devri neticesinde şirketimiz tarafından ivedi olarak çalışmalar başlatılmış ve yetkili kurul kararları alınarak Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilçelerde Toplu Taşıma Akıllı Kartlarla Elektronik Toplama ve Araç Takip Otomasyonu Sistemi kurulmuştur. Sistemin kurucusu ve sahibi Antalya Ulaşım Hiz. Pet. San ve Tic. A.Ş.’dir. Bu aşamada şimdilik merkez beş ilçe olan Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı sınırları içerisinde sistem kurulacak ve daha sonra etap etap diğer ilçelerde de sistem kurularak birbiriyle entegre çalışacaktır. Sistemin teknolojik alt yapısının önemli bir bölümü olan “araçlardaki montaj işlemi” rekor bir sürede yaklaşık yirmi gün içinde tamamlanmıştır. Yeni sistemin adı Antalya Kart olarak belirlenmiştir. "
VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEYECEK,YENİ KART ÜCRETSİZ VERİLECEK
Sistemin devreye alınabilmesi için bir yandan kullanılacak kartların vatandaşlara ulaştırılması ve diğer yandan eski sisteme ait kartlarda bulunan bakiyelerin harcanarak sıfırlanması gerektiği nin aşikar olduğu ifade edilen açıklamada tüm çalışmalarda dikkate alınan ilk hususun bu değişim nedeniyle vatandaşın hiçbir şekilde mağdur edilmemesi olduğuna dikkat çekildi. Hem kart değişikliği nedeniyle maddi bir külfet altına girilmemesi ve hem de seferlerde aksamaya meydan verilmemesine titizlikle dikkat edildiğinin altı çizilen açıklamada " Öte yandan taşımacı esnafımızın da bu güne kadar yaşadığı sıkıntılara son verilerek bu sıkıntıların bir daha tekerrür etmemesi içinde gereken hassasiyet gösterilmektedir. Uygulama ve geçiş aşamaları konusunda halkımız sık sık ve detaylı olarak bilgilendirilecektir. Öncelikle belirtelim ki, elinde daha önce almış olduğu kartları bulunan vatandaşlarımıza hiçbir ek külfet getirmeden yeni kartları ücretsiz verilecektir. Kurulacak yaygın değişim noktalarında herkes elindeki kartları vererek, yenilerini alma hakkına sahip olacaktır. "
MEVCUT KARTTA YÜKLÜ BAKİYELERİN DURUMU
Mevcut kartlarında yüklenmiş para bakiyesi olan vatandaşlar için şirketi işletmesinde olan siyah plakalı kırmızı otobüslerde yeni sistem devreye girdikten sonra on beş gün, tramvaylar ve nostaljik tramvaylarda yeni sistem devreye girdikten sonra bir ay eski validatörler de çalışmaya devam edeceği bildirilen açıklamada vatandaşların eski kartlarında kalan bakiyelerinin de sıfırlanarak zarar görmeden yeni sistem kartlarına sahip olmalarının sağlanacağı ifade edildi. Yeni sistemin araç ekipmanlarının montaj işleminin rekor sürede tamamlanmış olmakla birlikte, kartların dağıtımı ve eski kartların yenileriyle değiştirilmesi ve ayrıca yeni dolum merkezleri ve bayilerinin oluşturulması çalışmalarının da devam ettiği kaydedildi.
Ocak ayının 15’ine kadar bu büyük organizasyonun da tamamlanarak yeni sistemin tüm araçlarda devreye almasının planlandığı bildirilen açıklamada kart değişim merkezleri ve dolum noktalarının kamuoyuna ayrıntılı olarak duyurulacağı ve rahat bir geçiş için gerekli önlemlerin alınacağı ve tam kart kullanan vatandaşların bu merkezlerde eski kartlarını iade ederek yenilerini bedelsiz olarak temin edip kullanmaya başlayabilecekleri duyuruldu.
İNDİRİMLİ KARTLAR
Açıklamada ayrıca indirimli kart sahiplerinin de yayınlanacak formları doldurup resimlerini ve diğer gerekli belgelerini teslim ettikleri takdirde ortalama 48 ile 72 saatte kartları basılarak kendilerine başvuru noktasından teslim edileceği ve bu süreçlerde herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çalık, Seriklleri yaylalarda ziyaret...
Antalya’nın Serik İlçesi Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık geleneksel hale getirdiği ‘Nerede...

Haberi Oku