Sağlık:
ESOGÜ'den beyin anevrizması uyarısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Özkara, beyin anevrizması konusunda uyarılarda bulunarak bilgilendirici bir açıklama yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Emre Özkara, anevrizmanın, beyin damarlarındaki şişme veya balonlaşma şeklinde tarif edebileceği bir damar hastalığı olduğunu belirtti. Bu rahatsızlığın, çoğunlukla beyin kanamasıyla, bazen de büyüyerek beyin tümörü benzeri bulgularla kendini gösterdiğini anlatan Özkara, "Beyin anevrizması yüksek ölüm oranıyla korkutucu bir hastalıktır. 50 kişiden biri olabilirsin! Biliyoruz ki, her 50 kişiden birinde patlamamış bir anevrizma görülmektedir. Örneğin şu anda Eskişehir’de yaşayan 12-15 bin arası sağlıklı, hiçbir şikayeti olmayan ve anevrizmasından habersiz insanda her an ölümcül beyin kanaması yapacak bir anevrizma bulunabilir. Anevrizma için ‘beyindeki bomba’ tabiri bu nedenle kullanılmaktadır. Kimler risk altında? Ailesinde daha önce benzer hastalığı olanlar, sigara içenler, yüksek tansiyonu olanlar daha risklidir. Ama bazen altta hiçbir neden de bulunmayabilir. Genel olarak 30-50 yaş aralığında görülse de bebeklik, çocukluk ve ileri yaş dönemlerinde de görülebilmektedir. Ya bomba patlarsa! Dünyada yaklaşık her 18 dakikada bir anevrizma patlaması gerçekleşmektedir. Eğer anevrizma patlarsa ne olur? Beyin kanaması gerçekleşir. Kanamanın miktarı ve yeri çok önemlidir. Son 10-15 yıldır biliyoruz ki eğer bir anevrizma patlar ve kanama olursa hastanın ölme ihtimali yüzde 40’tır. Yaşayan hastalarda özürlü kalma oranı ise yüzde 60’tır. Çok korkutucu ve üzücü maalesef. Korku azalıyor mu? Teknolojideki gelişmeler en çok biz hekimleri ve daha çok da beyin hastalıklarıyla uğraşan beyin cerrahlarını, nörologları sevindirmektedir. MR (Manyetik rezonans), MR anjio (Manyetik rezonans anjio), tomografi anjio gibi yöntemlerle daha erken tanı koyabilmekteyiz. Kasıktan bir iğne ile beyin damarlarında gezinti. Tedavide iki temel yöntem bulunmaktadır. Birisi kapalı ameliyat denilen damar yolu (endovasküler) ile anevrizmanın kapatılmasıdır. Kasıktan girilerek, katater adı verilen çeşitli aletler ile beynin içindeki en ince damarlara ulaşılabilmektedir. Anjio laboratuvarında yapılan bu işlemde anevrizma koil, stent, akım yönlendirici adı verilen çeşitli materyallerle kapatılmaktadır. İşlem yaklaşık bir saat sürmektedir. Herhangi bir ameliyat yarası olmadan hasta tedavi edilmektedir. Altın standart mikroskopik klipleme yani ameliyat! Bu hastalığın tedavisindeki temel yöntem ameliyatla anevrizmanın kapatılmasıdır. Açık ameliyat ya da kapalı ameliyat birbirlerinin alternatifi değildir. Bazı durumlarda ameliyat ile klipleyerek bazı durumlarda endovasküler yol ile ameliyat yapılmaktadır. Bunlar birbirlerine üstünlüklerinden ziyade birbirlerini tamamlayıcı yöntemlerdir. Hangi yöntemin seçileceği anevrizmanın durumuna göre değişir. Tecrübeli bir ameliyat ekibi olmadan sadece damarsal işlemle tedavi yapılması uygun değildir" dedi.

ESOGÜ’de geçen yıl ortalama 200 beyin anevrizma ameliyatı yapıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Türkiye’de hem endovasküler hem de cerrahi tedavinin birlikte yapıldığı bir beyin cerrahi merkezi olduğunu anlatan Özkara, "Beyin Cerrahisi ve Nöroloji bölümleri hastaları birlikte değerlendirip karar vermekte ve birlikte tedavi etmektedir. Hastanemize Eskişehir başta olmak üzere çevre iller ve Türkiye’nin hemen her yerinden hastalar bazen acil bazen de randevulu şekilde gelmektedir. Sadece geçen yıl ortalama 200 beyin anevrizma ameliyatı, 100 civarı endovasküler-kapalı anevrizma ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Elbette hastalığın tabiatı nedeniyle her hastada yüzler gülmeyebilir ama başarı oranlarımız dünyadaki diğer merkezlere benzerdir. Başarı ve başarısızlık sebebi işlem kaynaklı değil hastalık kaynaklı olmaktadır. Ameliyatlar yeterli mi? Maalesef bu hastalıkta özellikle de kanamış anevrizma varlığında, sadece anevrizmayı kapamayla işimiz bitmeyebilir. Kanamadan günler sonra bile vazospazm dediğimiz damar tıkanıklığı, hidrosefali (beyinde su toplanması), tuz kaybetme gibi çok çeşitli komplikasyonlar görülmektedir. Bu komplikasyonlar da kanamanın kendisi kadar tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle hastalara yoğun bakım hizmetinin en üst düzeyde verilmesi gerekmektedir. Üniversite hastanemizde donanımlı bir beyin cerrahi yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitede nöroloji, anestezi hatta çocuk hastalarda çocuk hekimleriyle birlikte çalışılması büyük avantaj sağlamaktadır. Son olarak, Üniversite hastanemizde yeni açılan anjio ünitesi artan ihtiyaç ve yoğunluğu giderebilecektir. Bunun yanında büyük bir yoğun bakım merkezi de yakın bir zamanda hizmet vermeye başlayacaktır. Bu bakımdan şanslı olduğumuzu biliyor ve yöneticilerimize teşekkür ediyoruz” diye belirtti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kalp kapağı sorununa Mandallama (Zımbalama)...
Kalp kapak hastalıklarında yüksek risk altında olan hastalara uygulanan Mitral Kapak Mandallama Yöntemi ile...

Haberi Oku