MANİSA:
Şehzadeler Belediyesi hizmetleriyle göz kamaştırıyor

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, büyük zorluklarla kurduğu Şehzadeler Belediyesinde yaptığı projeler ve hizmetlerle dikkat çekiyor. Büyük imkansızlıklar içerisinde sıfırdan bir belediye inşa eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Her türlü imkansızlığa ve adaletsiz mal paylaşımına rağmen, Şehzadeler’de güzel bir belediyecilik anlayışı ortaya koyuyoruz. İnsan odaklı projelerle, halkımızla sıcak diyalog sağlıyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerle Şehzadeler, her alanda başarıdan başarıya koşacak ve Türkiye’nin önemli ilçelerinden birisi olacak." dedi.

2014 yerel seçimlerinin ardından 8 Nisan 2014 tarihinde Şehzadeler Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, sıfırdan yeni bir belediye kurmasına rağmen Şehzadeler’de yaptığı birbirinden başarılı hizmetlerle Manisalıların takdirini kazanıyor. 2014 yılında ilk defa Büyükşehir olarak seçimlere giren Manisa’da yeni kurulan iki ilçe belediyesinden biri olan 170 bin nüfuslu Şehzadeler Belediyesi, kapanan belde belediyelerinden kalan 6 milyon TL’lik borç ve adaletsiz mal paylaşımı nedeniyle mağdur olmasına rağmen, kısa süre içerisinde kurulum çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayarak, Şehzadeler ilçesinin 65 mahallesinin tamamında yaptığı hizmetlerle başarılı hizmetlerle gönüllerde taht kurdu.

“İmkansızlıklar içinde halkla ilişkilerde marka bir belediye kurduk”

Göreve başladığı ilk gün itibarı ile merkezde Şehzadeler Belediyesi adına hiçbir bina verilmemesinden dolayı, yaklaşık 6 ay boyunca Şehzadeler Kaymakamlığı ile aynı binada hizmet vermeye başlayan Şehzadeler Belediyesinin Kurucu Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Şehzadeler Belediyesi olarak 6 milyon TL borçla başlamış olduğumuz kuruluş sürecimizi kısa bir süre içerisinde tamamlayarak, hiçbir binası olmayan bir belediye olarak, 65 mahallemizin tamamına eşit şekilde hizmet vermeyi başardık. Göreve geldiğimiz ilk dönemlerde sözünü verdiğimiz halkla ilişkilerde marka belediyecilik anlayışı ile tanıştırdık. Bu bağlamda gündüz nüfusu yaklaşık 350 bin gece nüfusu 170 bin olan Şehzadeler’de daha iyi hizmet edebilmek adına ‘Beyaz Masa’ birimimiz kurarak halkımızın belediyemize rahat bir şekilde ulaşarak sorunlarını iletmelerini sağladık. 2014 yılının eylül ayında kurduğumuz Beyaz Masa’ya vatandaşlarımızdan gelen 10 bin 128 talep, çözüme kavuşturulmuştur. Bunun yanı sıra kurduğumuz istihdam masamızda işsiz vatandaşlarımıza da yardımcı oluyoruz. İstihdam masamız sayesinde bugüne kadar özel sektör ile yaptığımız görüşmeler neticesinde iş arayan yaklaşık 6 bin vatandaşımızın iş bulmasına yardımcı olduk. Belediyemizin kuruluşunun hemen ardından daha katılımcı bir yönetim sistemi için Kent Konseyimizi kurduk ve Kent Konseyimiz bünyesinde Kadın Meclisi, Çocuk ve Engelliler Meclislerini de kurarak aktif bir hale getirdik. Şehzadeler Belediyesi olarak Halkla İlişkiler verdiğimiz önemin göstergesi olarak bünyemizde kurduğumuz Sosyal Doku ekibimiz, ilçemizde bulunan 57 bin hanenin tamamını ve 4 bin 725 esnafımızı tek tek ziyaret etmiş ilçemizde yapacağımız hizmetlerimiz ve eksiklikler hakkında bir veri bankası oluşmasını sağlamışlardır. Mahallelerimizde yapacağımız hizmetlerimizde vatandaşlarımızın iletmiş olduğu talepler, bize güzel fikirler sunuyor, yapacağımız hizmetlere ışık tutuyor.” dedi.

“Spil, orman köşkleriyle yeni bir cazibe merkezi oldu”

Türkiye’nin en önemli Milli Parklarından birinin Spil Dağı Milli Parkı olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Bilindiği gibi Spil Dağı Milli Parkımız zengin ekolojik yapısı ve çam örtüsüyle adeta bir şifa kaynağıdır. Vatandaşlarımızın konaklamaları için Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından yapımına başlanan 39 adet Spil Orman Köşkünü bakanlığımızdan kiralayıp içerisinde gerekli tadilat ve tefrişat çalışmalarını tamamladıktan sonra halkımızın hizmetine sunduk. Kışın ayrı yazın ayrı manzara güzelliklerinin olduğu Spil Orman Köşkleri yüksek doluluk oranı ile sadece Manisalı hemşehrilerimizin değil Türkiye’nin birçok noktasından halkımızın ilgi odağı oluyor. Her mevsim ayrı güzelliği ile halkın sürekli ziyaret ettiği Spil Dağı Milli Parkı, Orman Köşklerinin kullanıma açılması ile birlikte yeni bir cazibe merkezi haline geldi” şeklinde konuştu.

“Esnaf ve çiftçilerimiz ile bir araya geliyoruz”

Şehzadeler’de yaşayan esnaf ve çiftçiler ile sürekli olarak diyalog halinde olduklarını ifade eden Başkan Çelik, “Seçim döneminde vermiş olduğumuz sözler arasında yer alan Esnaf ve Çiftçi Danışma Meclislerimizi yaparak sektör temsilcileri ile belli zamanlarda bir araya gelip, sorunlar ve çözümleri noktasında ortak kararlar alınmasını sağladık.Bundan sonra da bu çalışmamızı devam ettirerek sorunların aşılması noktasında gereken çalışmaları hayata geçireceğiz” dedi.

“Sosyal belediyecilikte ilklerin belediyesi Şehzadeler”

Şehzadeler Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlamında Manisa’ da birçok projeyi gerçekleştiren belediye olduklarını ifade eden Başkan Çelik, “Şehzadeler Belediyesi olarak birçok projeyi yapan ilk belediye olarak halkımıza hizmet ediyoruz. Göreve gelir gelmez Şehzadeler ilçemizde başlattığımız ‘Hoş Geldin Bebek’ projemiz ile yeni bebek sahibi olan ailelerin mutluluklarına ortak oluyoruz. Şehzadeler Belediyesi olarak Manisa’da ilk defa başlattığımız projemiz kapsamında bugüne kadar arkadaşlarımız 5 bin 600 aileye ‘Hoş Geldin Bebek’ ziyaretinde bulunarak belediyemizin hediyelerini takdim etmiştir. Yine Manisa’da ilk olarak ‘İkram Çeşmesi’ni hayata geçirerek sabah erken saatlerde işlerine gitmek için servis bekleyen işçi kardeşlerimize sabahları sıcak çorba ikramında bulunuyoruz. Şehzadeler’in iki farklı noktasında bulunan bu ikram çeşmelerimiz ile günde 5 bin vatandaşımıza çorba ikramında bulunuyoruz. Yine belediye olarak kurduğumuz ‘İyi Bank’ ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda yardımında bulunuyoruz. Belediye ekiplerimizin yaptığı titiz bir çalışma neticesinde belediyemizin ‘İyiBank’ gıda bankasından faydalanacak olan vatandaşlarımıza verilen ‘Şehzadelerkart’ ile vatandaşlarımız istedikleri zaman giderek istedikleri ihtiyaçlarını içerisinde tanımlanan kredi miktarınca alabiliyorlar. ‘Şehzadem Kart’ uygulamasından bugün itibarı ile 472 vatandaşımız faydalanmaktadır. Yine Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyemizde başlatmış olduğumuz ‘Atma! Paylaş!’ Projemiz ile evinde kullanılabilir durumdaki ihtiyaç fazlası ev eşyası ve kıyafetleri vatandaşlarımız evlerinden alıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıyoruz. Bu projemizin kapsamında da bugüne kadar toplamda 1276 vatandaşımızdan gelen eşya ve kıyafetleri 3 bin 472 ihtiyaç sahibi hemşehrimize ulaştırdık. Vatandaşlarımızın ‘Atma! Paylaş!’ Projemize yoğun ilgisi bizleri son derece mutlu ediyor. Bu projelerimiz sayesinde Şehzadeler ilçemizde bir gönül bağı kurmuş oluyoruz” diye konuştu.

“Spora her alanda desteğimiz devam ediyor”

Şehzadeler Belediyesi olarak spora büyük önem verdiklerini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik şunları söyledi:

“Göreve geldiğimiz yıl kuruluşunu yaptığımız Şehzadeler Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüz bünyesinde yetiştirdiği başarılı sporcular ile büyük başarıla imza atıyor. Birçok branşta faaliyet gösteren spor kulübümüz Dünya ve Türkiye çapında aldığı kupa ve derecelerle bizlerin göğsünü kabartıyor. Şehzadeler Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüz bünyesinde spor yapan 300 sporcumuz toplamda 7 branşta yine kulübümüze ait spor salonunda antrenman ve eğitimlerini rahatlıkla yapıyorlar. Yaptıkları bu antrenman ve çalışmalar sayesinde sporcularımız bu güne kadar, Uluslararası ve Türkiye geneli olmak üzere 12 Şampiyonluk kupası, 127 altın madalya, 44 gümüş ve 38 bronz madalya alarak toplamda 211 derece alarak uluslararası arenada bayrağımızı göndere çektirerek, Türkiye geneli müsabakalarda da Şehzadeler ilçesini ismini duyurarak göğsümüzü kabartmıştır. Bunun yanı sıra Şehzadeler Belediyesi olarak Amatör Spor Kulüplerimize de gereken desteği sağlıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana amatör spor kulüplerimize toplamda 250 bin TL’lik nakdi yardımda bulunduk. Her yıl açtığımız yaz spor okullarımız ile öğrencilerimizin yazın spor yapmalarını sağladık. Yine Manisa’ da açtığımız Kadın Spor Merkezimizde Manisa merkezde ki bayanlarımızın spor yapabileceği bir eseri de Şehzadeler’e kazandırmış olduk.”

“Şehzadeler’e güzel eserler kazandırıyoruz”

Şehzadeler’e kalıcı eserler kazandırmak için büyük bir özveri ile çalıştıklarını ifade eden Başkan Çelik, “Şehzadeler ilçemize hizmet ederken 65 Mahallemizin tamamına eşit hizmet ediyoruz. Bu noktada ilçemize kalıcı eserler kazandırmak adına büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Göreve gelir gelmez Şehzadeler’e bir Nikah salonu kazandırmak için çalışmalara başlattık. Bu noktada yaklaşık 600 yılık tarihe sahip olan Tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteninin Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralayarak 500 bin TL’ye restoresinin tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk. Şehzadeler ilçemizin en büyük eksiklerinden biri olan güzel bir spor alanı kazandırmak için çalışmalarımızı başlattık. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Adnan Menderes Mahallemizde ki boş bir alanda hem Manisa’ya hem de bölgeye hizmete edecek modern bir sosyal tesisin projesini hazırlayarak inşa çalışmalarını başlattık. 450 bin TL bedelle yapılan ve bugün tüm halkımıza hizmet veren Profesör Doktor Necmettin Erbakan Spor tesislerimiz halkımızın beğenisini topluyor. Yine Akpınar Mahallemizde 400 bin TL bedelle birçok amaçlı salon ve kurs binası inşa ederek mahallemize güzel bir eser kazandırmış olduk. Tüm bu çalışmalarımızı yaparken Şehzadeler’de yaşayan çocuklarımızı da unutmadık. Bu bağlamda ilçemizde 20 tanesi engelsiz park olmak üzere toplamda 61 takım çocuk oyun gurubunun montajını yaparak çocuklarımızın rahatça oynaya bilecekleri parklar yaptık. Ayrıca bu parklarımıza da ev hanımlarının spor yapabilmeleri için 38 adet spor aletinin de montajını yaptık” dedi.

“Veziroğlu sosyal tesislerimiz hızla yükseliyor”

Manisa’nın en büyük eksikliklerinden birinin halkın düğün yapacağı yerlerin olmaması olduğunu belirten Başkan Çelik şunları söyledi:

“Manisa ve Şehzadeler, nüfus bakımında sürekli gelişen bir yer. Bu nedenle bazı eksikliklerde ortaya çıkıyor. Manisa’daki en büyük eksiklerden bir tanesi de halkımızın rahatça düğün yapabileceği sosyal tesislerdir. Bu bağlamda Veziroğlu Mahallemizde Şehzadeler’e yakışır bir projeyi hayata geçiriyoruz. 22 dönümlük bir alanda inşaat çalışmalarına başladığımız ve 4 milyon 316 bin TL’ye yapılacak olan Veziroğlu Sosyal tesisimiz tamamlandığında 789 metrekare kapalı bir düğün salonu, 2 adet açık düğün salonu, kahvaltı salonları ve otoparkı ile yaz aylarında halkımızın hizmetine sunulacak.”

“Kiraz Pazarı Ege’nin en güzeli olacak”

Şehzadeler ilçesinin Kiraz yetiştiriciliği noktasında Türkiye’de önde gelen bir yer olduğunu kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Kiraz bizim yöremiz açısından son derece önemli bir üründür. Dünya’da kuzey yarım kürenin ilk kirazı Sancaklıbozköy Mahallemizde yetişiyor. Bu da Kirazı son derece önemli bir ürün haline getiriyor. Göreve geldiğimiz ilk yıl Kiraz sezonunda ziyaret ettiğimiz Sancaklıbozköy Mahallemizde mahalle aralarında, kahvehanelerde sağlıksız koşullarda yapılan kiraz ticaretinin yapıldığını gördük. Bu görüntünün ortadan kalkması için Sancaklıbozköy Mahallemize modern bir kiraz alım pazarını kazandırmak için proje çalışmalarına başladık. Tüm olumsuzluklara ve 15 Temmuz FETÖ ihanetinden sonra, devlet içerisindeki hainlerin temizlenmesinin ardından devir işlemini gerçekleştirip, 4 milyon 384 bin TL bedelle yapılacak olan ve Ege Bölgesinin en güzeli olacak olan Kiraz Pazarımızın temellerini atmış olduk. Hızlı bir şekilde devam eden inşaat çalışmalarımız Allah’ın izni ile Nisan ayı başı gibi tamamlanacak ve kiraz üreticilerimiz yeni sezonda, artık daha sağlıklı bir şartta kirazını tüccara satabilecek” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gördes’te 612 dekar arazi sulanabilir hale...
Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gördes ilçesi Malkoca Mahallesi’nde 612 dekar tarım arazisinde 69 üreticinin...

Haberi Oku