Kültür:
En Fazla Okuyan iller
Hacettepe üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. onur Bilge Kula, türkiye genelinde bir bireyin ortalama altı kitap okuduğunu belirterek, "Yazınsal tür içinde yüzde 90 roman okunuyor. Erzurum ve Erzincan, azami kitap okuyan iki ilimiz" dedi.
Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi Kongresi’nin 5’incisi Mersin üniversitesi (MEü) ev sahipliğinde gerçekleşiyor. çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 5. Uluslararası Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi Kongresinin başlığı, ’yerel Bağlamlar, Küresel Yakınlıklar: Edebiyatta, Kültürde ve Sanatta Geçişler, Kopujşlar, Yenileşmeler’ olarak belirlendi. Kongrenin açılışına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gizir, kongreye bildiri sunacak öğretim elemanları ve MEü öğrencileri katıldı. Akademik Oda Orkestrası’nın açılışta verdiği mini konserle başlayan kongre, MEü’yü tanıtan kısa bir film gösterimi ve ardından açılış konuşmalarıyla devam etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş , Mersin üniversitesi’nin kuruluşundan bu güne kadar dil bilimine ciddiyet sağlayan bir eğitim kurumu olduğunu belirtti. Emekdaş, MEü’de mevcut olan ingilizce, Fransızca ve Almanca dil eğitiminin önümüzdeki yıllarda zenginleştirilerek yeni ve ayrıcalıklı dillerde eğitim verilmesi konusu için adımlar atılması gerektiğini de kaydetti. Sınırların kalktığı, küreselleşmenin arttığı bu günlerde, toplumların sürekliliği ve kalıcılığının lakin kültür, lisan, sanat ve sosyal yaşantıdaki farklıların temeline inilerek sağlanabileceğini belirten Emekdaş, "Bilimin ana unsurlarından biri, verilerin karşılaştırılmasıdır. Sizin yapmış olduğunuz çalışmayı diğer verilerle karşılaştırılmazsanız o alandaki verilerinizin değerlendirmesinin bir önemi olmayacaktır. Dolayısıyla değişik diller arasındaki geçişlerin karşılaştırma şekli ile gündeme getirilmesi, kültürel sürdürülebilirliğin sağlanmasında son derece mühim bir şeydir" diye konuştu.
Prof. Dr. Murat Gizir ise kongrenin, karşılaştırmalı edebiyat biliminin Türkiye’de ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından dikkate kıymet olduğunu belirtti. "Kongrenin başlığı, sunulacak bildirilerin, tematik oturumlar ve yapılacak çalıştayların mahalli ile küresel arasındaki ilişkileri türlü yönlerden irdeleyeceğini ve ulaşacağı sonuçlarla mahalli özelliklerin küresel bağlamda anlaşılmasına katkıda bulanacağını göstermektedir" diyen Gizir, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kongrenin Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Cemal Sakallı da karşılaştırmalı edebiyat biliminin kuruluşuyla ilgili bilgiler verdikten sonra MEü’de Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nün kurulduğunu hatırlattı ve bu atılım destekleyen isimlere teşekkür etti.
Kongrenin açılış konferansı Hacettepe üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. haysiyet Bilge Kula nedeni ile verildi. aynı sürede MEü’nün kurucularından olan Prof. Dr. Kula, sunduğu "Türkiye’de Edebiyat üretimi ve Edebiyat Bilimi" başlıklı konferansta edebiyatın bilimle ve sanatla olan ilişkisine değindikten sonra yurdumuzda edebiyat üretimi hakkında 2013 yılına ilişkin bazı sayısal verileri aktardı. Yeni başlık kitap yayımı sayısının 2013 yılında, 47 bin 352, yetişkin edebiyat üretiminin ise 6776 olduğunu söyleyen Kula, bu rakamın dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti. Anadolu’da edebiyat üretiminin Homer’den başlayıp zamanımız yazarlarına dek uzanan geniş bir yelpazeyi kapsadığını ve tarihin her döneminde her yazınsal türde edebiyat üretildiğini ifade eden Kula, çok aşırı büyük bir edebiyat zenginliğinin üzerinde yaşadığımızın altını çizdi ve Türkiye’nin Türkiyelileşmesinin bu birikimin bilincine varılıp, buna uygun çoğulcu demokratik tavrın geliştirilmesiyle olanaklı olduğunu kaydetti. Türkiye’deki edebiyat dergiciliğine de konuşmasında yer veren Kula, memleketimizde görece canlı bir edebiyat dergiciliği olduğunu söyleyerek bu işin büyük bir özveriyle yapıldığı ve varlığını sürdürebildiğini belirtti. Kula, kamu kütüphanelerinin, pek azı bu ismi adalet etse de, Türkiye’deki yayım üretimini destekleyen firmalar olduğu, edebiyat dergilerinin pek çoğunun kamu kütüphaneleri yapılmaksızın varlığını sürdüremeyeceği anlamında görüş bildirdi.

OKUR CİNSİYETİNDE KADINLAR ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye’nin çok fazla iyi bir yazarlar topluluğuna sahip olduğunun, kadın yazarların sayısının giderek arttığının ve bunun toplumun dengeli gelişimi açısından ciddi olduğunun altını çizen Kula, edebiyatta okurlar ve okur görünümleri üzerine yaptığı bir sektör araştırmasının sonuçlarını salondakilerle paylaştı. memleketimiz genelinde bir kişinin ortalama 6 kitap okuduğunu ve ağırlıklı olarak edebiyat kitaplarının okunduğunu aktaran Kula, "Yazınsal tür arasında yüzde 90 roman okunuyor. Okurların yüzde 83’ü, kitabı satın alarak okuyor. Erzurum ve Erzincan, enfazla kitap okuyan iki ilimiz, ancak okunan yayın şekli bu vilayetlerde daha çok dinsel. Okur cinsiyeti bakımından kadınlar öne çıkıyor. Kitap başkenti, hem kitap basımı hem de okur bazında, istanbul" biçiminde konuştu.

Edebiyatta tercüme ve telif konularına da değinen Kula, son şekilde Türkiye’de edebiyat biliminin durumu ile değerlendirmelerde bulundu. MEü’de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde kuramın son derece kısıtlı olduğunu savunan
Kula, edebiyat bölümlerinin kuram bakımından yetersiz olmasının insanları edebiyat tarihini ön plana çıkarmaya ittiğini söyledi. Edebiyat tarihinin, üretilmiş bilgiyi yine ürettiğini belirten Kula sözlerini şöyle tamamladı: "Edebiyat tarihinde yapılmış ayrıntıları tekrardan üreten bir araştırmacı, bilim adamı adını adalet edemez. O ancak tekrarlamacıdır. Edebiyat tarihine sığınmayı insanların bırakması gerekir. Her şeyin tarihsel tehlikelerle doludur. Tarih insanı birtakım kurgusal anlatıların tutsağı haline getirebilir. Bu edebiyat tarihsel için de geçerlidir. Türkiye’de sosyolojide, tarihte olduğu gibi edebiyatta da yöntem milliyetçiliği başattır. Bunun aşılması gerekir. Bunu aşamayan bir bilimcinin Türk edebiyatının tüm çeşitliliğini beğeniyle ele alıp, bilimsel işlemden geçirip okurların edinimine sunabileceğini düşünmüyorum."
(İHA)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dünyaca ünlü Yıldız Sanatseverlerle Buluşuyor
Ankara Operası’nın iddialı prodüksiyonu Carmen operasında başrolü Mısırlı yıldız Gala El Hadidi...

Haberi Oku