Ekonomi:
İş dünyası 2017'den umutlu
İzmirli iş adamları, Türkiye’nin büyük badireleri ufak sıyrıklarla atlatmayı başardığını belirterek 2017 yılından umutlu olduklarını ifade etti.
İzmirli iş adamları 2017 yılından umutlu. Özellikle 2017 yılının ikinci çeyreğinde ekonominin yeniden ivme kazanacağını belirten iş dünyası temsilcileri, 2017’nin 2016’dan çok daha iyi geçeceğini belirtiyor. 2016 yılında Türkiye’nin büyük badireleri ufak sıyrıklarla atlatmayı başardığını dile getiren iş adamları, Türkiye’nin yaşanan tüm olumsuzluklardan daha güçlü çıktığı konusunda hemfikir.

Nasır: “Hepimizin sorumluğu yüksek”
Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır 2017 yılının 2016’dan çok daha iyi olacağını belirterek, “Ülkemiz ve milletimiz adına umutluyuz. 15 Temmuz’dan sonra yaşanan dalgalanmalar hızını kaybetti. Ekonomimizdeki taşlar yerine oturdu. Dünya konjonktürüne göre artık çok daha güçlüyüz. Hepimiz çok daha fazla çalışmalıyız. İş adamlarına burada düşen görev çok büyük. Ülkemizin içinden geçtiği seferberlik döneminde iş adamlarımız yatırımlarına hız vermeli, yatırım yapmaktan korkmamalı. Bu anlamda hepimizin sorumluğu yüksek. Biz ülkemize güveniyoruz ve geleceğimizden umutluyuz” dedi.

Kocagöz: “Gelişmeler, ekonomimizin direncini gösteriyor”
Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz ise “2017 yılının ilk olarak terörden arınmış, artık şehit haberlerinin gelmediği, barış, kardeşlik ve birliktelik içinde geçen bir yıl olmasını diliyorum. Ülkemizdeki ekonomik toparlanma yaşayıp yaşamayacağımız da ülkemizin aleyhine gelişen terör olaylarının sonlanmasına bağlı. Gelişmeler ülkemizin lehine yaşandığı takdirde olağanüstü halin de kaldırılması gündeme gelecektir. Tekrar yabancı sermayenin ülkemize akışıyla da ekonomik hareketlenme başlar. Ancak tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen en azından şu anki büyüme rakamlarını koruyabilmemiz bile ekonomimizin dirençli ve iyi bir noktada olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Günaydın: “Yatırımlara devam edeceğiz”
Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın da, “Biz Günay Group olarak 2017 yılından umutluyuz. Ülkemize güveniyoruz ve ülkemizdeki yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2017 yılının ilk çeyreğinin bir miktar durgun geçmesi beklense de ikinci çeyrekte ekonomi açılacaktır. 2017, risklerin devam ettiği ancak bu risklerin içinde çok sayıda fırsat barındırdığı bir yıl olacak. Biz de bu fırsatları ülkemiz adına katma değere çevireceğiz” ifadelerini kullandı.

Tanyer: “Bu, oyunlarının son perdesiydi”
Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, 2016 yılında Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını kaydederek şunları söyledi:
“Oynanan oyunları hep beraber gördük. Ancak bu onların oyunlarının son perdesiydi. Ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin duruşunu gördüler ve bizi bölmeye güçlerinin yetmeyeceğini anladılar. Bu duruş çok önemliydi. Hep beraber bize yöneltilen tehditleri yenmeyi başardık. Bundan dolayı 2017 yılından ülkem adına çok umutluyum. Özellikle 2017 yılının ikinci çeyreğinde güzel gelişmeler göreceğiz. Ekonomimiz ve inşaat sektörü yeniden büyük atılımlar gerçekleştirecek. Tek ihtiyacımız olan ülkemiz için çalışmak.”

Kaşkaloğlu: “Yatırıma, çalışmaya devam”
Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, 2016 yılını hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetini artıracak çalışmalar ve yatırımlarla geride bıraktıklarını dile getirdi. Kaşkaloğlu, şöyle konuştu:
“Sürekli yükselen kalitemizi 2017 yılında daha da yukarıya taşımak için deneyimli doktorlarımız ve güçlü insan kaynağımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu süreçte, yeni yılın tüm vatandaşlarımıza en başta huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum.”

Çiçek: “Hedefleri olan bir ülkeyiz”
Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek ise “2016 yılında ülke olarak ciddi badireler atlattık ama hepsinden ufak sıyrıklarla çıkmayı başardık. Şimdi yolumuza çok daha güçlü ve emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, hedefleri olan bir ülke. Çiçek Kardeşler İnşaat olarak, 2017 yılından ve Türkiye’den daha fazla umutluyuz. 2017’nin ikinci çeyreğinde ülke olarak tamamen toparlanmış ve fırsatlara açık olacağız” dedi.

Yavuz: “Gayrimenkul, yatırımcıların güvenli limanı oldu”
BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz, Flex Life Studio projesiyle birlikte 2016 yılında önemli bir ivme yakaladıklarını söyledi. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“2016 yılı bizim açımızdan verimli geçti diyebilirim. Dolardaki kur artışı, demir ve diğer girdi maliyetlerini yükseltti ve faizler de sürekli değişti. Buna karşın doğru projeyi doğru lokasyonda yaptığımız için krizden etkilenmedik. Konut almak isteyenler kriz ortamında güvenli bir yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih etti. Çünkü artık insanlar kendilerine daha güvenilir firma arayışı içine girdi. 2017 yılından da umutluyuz. İzmir’deki ulaşım projelerinin tamamlanmasıyla birlikte konut sektörünün daha da gelişeceğini düşünüyorum.”

Kalı: “2017 yılında, sorunlarından arınmış bir Türkiye olacak”
2016 yılının Türkiye’de bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, “Bu süreçlerin geride bırakılmasıyla birlikte 2017’de daha umutlu bir tablo bizleri bekliyor. Türkiye’deki iç ve dış politikalar ve yaşanan terör olaylarıyla birlikte insanlar ’bekle gör’ mantığıyla hareket etti. Biz de Gözde Grubu olarak hem sağlık hem de yapı tarafında inadına yatırım yaptık. Türkiye çok güçlü bir ülke ve ülkenin ayakta kalması da şirketlerin ayakta kalması anlamına geliyor. Halkımız devletine büyük bir özveriyle sahip çıktı. Bankalar da iş dünyasına ciddi destek verdi. 2017 yılında sorunlarından arınmış bir Türkiye olacak. Türkiye şimdi sorunlarını tespit etti ve eski sağlığına kavuşacak. 2016 yılında insanlara taahhütlerimiz vardı. Gözde Grubu olarak, ülkemizin bu krizinden bile güçlenerek çıktık” şeklinde konuştu.

Durmuş: “Krizleri fırsata çevirdik”
DRC Grup Kurucu Ortağı Onur Durmuş ise “Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen 2016 yılı inşaat sektörü açısından verimli bir yıl oldu. Yatırımcılar, ekonominin dalgalanmalar yaşadığı bu dönemde, rotayı gayrimenkule, krizi ise fırsata çevirdi. İnşaat sektöründe doğru zamanda, doğru yerde, doğru proje üreten markalar, dövizdeki artışla birlikte gayrimenkule yönelen yatırımcının ilk tercihi oldu. Bu da bize bir kez daha, kriz dönemlerinde gayrimenkulün en doğru yatırım aracı olduğu gerçeğini gösterdi. Ülke içinde ve dışında yaşanan olumsuzluklara rağmen moralimizi bozmadık. İşimize odaklanıp nasıl daha iyi ve kaliteli konutlar yapabiliriz diye çalıştık. 2016, DRC Grup açısından önemli bir yıl oldu. Proje öncesinde hazırladığımız renderların aynısını inşa etmemiz bize duyulan güveni artırdı. 2017’nin inşaat sektörü açısından verimli bir yıl olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SGK’dan ertelenen sigorta primleri açıklaması
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ertelenen sigorta primleri KDV mahsubuyla ödenebileceğini açıkladı.

Haberi Oku