Ekonomi:
D8 Ülkeleri İstişare Toplantısı Düzenlendi
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "D8’in dünya ticaretinden aldığı pay 1.7 trilyon dolar, D8 ülkelerinin birbirinden aydığı pay yüzde 7 civarında” dedi.
D8 ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odaları İstişare toplantısı düzenlendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ECOCCI ve Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Mian Muhammad Adrees ve diğer yetkililer katıldı. Ekonomi Bakanı Elitaş, D8’nin 1996 yılında temelleri atıldığını belirterek, G7 ülkelerine paralel olarak kurulduğunu ifade etti. Elitaş, “D8 ülkeleri kurulduğu dönemde 15 milyar dolara yakın ticaret hacmi varken, 2014 rakamları itibariyle 122 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmış. 1997 yılı hedeflerinde 2018 yılı hedeflerinin 500 milyar dolarlık ticaret hacmi hedef olmasına rağmen 122 milyar dolarlık kısmın hedeflere yaklaştığını söylemek pek rasyonel bir açıklama olmadığını takdir etmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.
Elitaş, D8’nin ticaret hacminin 1997-2014 döneminde 7 kat artış kaydettiğini söyleyerek, “D8’in dünya ile ticareti ise 3 kat artmış, bu oranlara baktığımızda kendi aramızdaki ilişkilerin iyi olduğunu söyleyebiliriz. D8’in dünya ticaretinden aldığı pay 1.7 trilyon dolar, D8 ülkelerinin birbirinden aydığı pay yüzde 7 civarında” dedi.
İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 57 ülkenin dünya nüfusu içindeki payının yüzde 22 olduğunu belirten Elitaş, “57 ülkenin kendileri ile ilgili ticaretleri yüzde 18,8. bizim hiç olmazsa 57 İslam ülkesinin içlerindeki ticaret hacimlerini dünya nüfus oranlarına paralel noktaya getirmek için gayret göstermemiz gerekir. Bu ticaret hacminin istediğimiz noktaya götürebilmek değerli iş adamlarının öncülüğünde olması gerekir. Devletler olarak yapmamız gereken ticaret hacminin genişletmek için büyük bir gayretle, gece gündüz, ülke ülke dolaşan ticari ilişkilerini üst noktaya getirmek için çalışan değerli iş adamlarımızın önündeki engeller neyse kafa kafaya verip, ortak aklın sonucu en iyi sonucu alabilmek için gayret göstermek olmalıdır” şeklinde konuştu.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, D8 girişiminin başlatılmasındaki amacın bir milyarı geçen nüfusun ve 3.7 trilyon doları geçen milli gelirin 8 ülkenin yeni bir sinerji oluşturmasına dikkat çekerek, D8 ülkelerinin İslam İşbirliği teşkilatı üyeleri olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “57 İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkenin ülke nüfusunun yüzde 60’ı D8 ülkelerinde yaşamaktadır. İslam ülkelerinin toplam Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 53’ünü bu sekiz ülke yapmaktadır. İslam ülkelerinin toplam dış ticaretinin yüzde 40’ını D8 yapmaktadır. Özellikle petrol ihracatını ve doğalgaz ticaretini dışarıda tutar isek, İslam ülkelerinin ihracatının yüzde 90’nına yakınını D8 olarak bizler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
D8 ülkelerinin İslam ülkelerinin dinamosu olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “İslam ülkeleri arasında geliştirmeye çalıştığımız ekonomik entegrasyon konusunda bize çok büyük bir yük düşmektedir. Tercihli Ticaret Anlaşması, Ortak Tahkim, ticari koridorların geliştirilmesi konuları da kapasitesi yüksek ülkeler olarak bizim atmamız gerekir. Bizim kendi aramızdaki ticareti, ekonomik işbirliğini arttırmamız İslam ülkelerinin tamamında itici bir etki yapacaktır” şeklinde konuştu.
D8 ülkeleri kendi arasında ticaretin yüzde 7 olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülke olarak 800 milyar dolarlık gayri safi milli hasılayla dünyanın 18., Avrupa’nın 7. büyük ekonomisiyiz. Geçtiğimiz yol tamamına yakın sanayi malı olmak üzere 158 milyar dolar ihracat yaptık, ama bunun sadece yüzde 5’ini D8 ülkelerine sattık. Geçtiğimiz yıl dünyadan 242 milyar dolarlık mal aldık, ama bunun sadece yüzde 6’sını D8 ülkelerinden aldık. Güçlü ilişkinin önemli bir ayağı vatandaşlarımız arasındaki ilişkiden geçer. D8 ülkeleri olarak ekonomik işbirliği alanında insanlarımız arasındaki ilişkilerde maalesef çok zayıfız. Ekonomik işbirliği, güç olmadan uluslar arası kararlarda etkir olabilmek mümkün değil. Burada önemli bir fırsat önümüzde durmaktadır” diye konuştu.
ECO CCI Başkanı Mian Muhammad Adrees, Serbest Ticaret rejiminin kendi ticari politikalarını yeniden şekillendirdiğini belirterek, bu konuda hazırlık yapmayan ülkelerin ayakta kalmak zorlanacağını söyledi. Mal ve hizmetlerin dolaşımının önemine değinen Adrees, Avrupa Birliği içinde ticaret yüzde 63, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)’da yüzde 62 olduğunun altını çizdi
ECOCCI Genel Sekreteri Seyit Ali Muhammed Musavi, D8 liderlerinin önemli hedefler belirlendiklerini belirterek, liderlerin 2018 yılı sonunda D8 ülkeleri arasında ticaret hacminin 500 milyar dolara çıkarma hedefinin olduğunu kaydetti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SGK’dan ertelenen sigorta primleri açıklaması
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ertelenen sigorta primleri KDV mahsubuyla ödenebileceğini açıkladı.

Haberi Oku