Ekonomi:
Başbakan Yardımcısı Şimşek üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılı 3’üncü çeyrek GSYH büyümesine ilişkin değerlendirmesinde "Ekonomide yaşanan bu daralmanın geçici olması için gereken tedbirleri aldık" dedi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılı 3’üncü çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek değerlendirmesinde "Ekonomide yaşanan bu daralmanın geçici olması için gereken tedbirleri aldık" dedi. Şimşek’in değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: "TÜİK’in ulusal hesaplar göstergelerinin hesaplanmasında, Avrupa Birliği’yle uyum kapsamında Avrupa Muhasebe Sistemi 2010’a (European System of Accounts, ESA 2010) geçmesi önemli bir gelişmedir. Bu sistem 2014’ten itibaren bütün Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla milli gelirdeki revizyon uluslararası normlara uygundur. 2016 yılı üçüncü çeyreğinde ekonomimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 oranında daralmıştır. Böylece yılın ilk dokuz ayında büyüme yüzde 2,2 olarak gerçekleşmiştir.
Yurtiçinde yaşanan gelişmelerin yanı sıra küresel ve bölgesel konjonktürün bozulduğu bir dönemden geçiyoruz. Küresel ticarette zayıflama, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında azalma ve jeopolitik gerginlikler üçüncü çeyrekte büyüme üzerinde etkili olmuştur.
Üçüncü çeyrekte; hain darbe girişimi ve terör olayları büyümeyi baskılamıştır. Bu gelişmeler sonucunda turizm gelirleri daralmıştır. Ayrıca elverişsiz hava koşulları tarımsal üretimi sınırlamıştır. Kamu tüketiminin güçlü desteğine rağmen; yurtiçi ve küresel piyasalarda yaşanan söz konusu gelişmeler kaynaklı yurtiçi talep ve ihracat daralmıştır. Daralmanın etkisiyle üçüncü çeyrekte istihdam artış hızı sınırlı ölçüde yavaşlamıştır. Ancak büyümemizin istihdam yaratma gücü halen devam etmiştir. Ekonomimizde son bir yılda 323 bin kişiye ve küresel krizden sonra da 6,9 milyon kişiye ilave istihdam sağlanmıştır.
Önümüzdeki dönemde de ekonomimizi her alanda ileriye taşıyacak gerekli tedbirleri alacağız
Ekonomide yaşanan bu daralmanın geçici olması için gereken tedbirleri aldık, alıyoruz. Ekonomimiz son yıllarda pek çok şoka karşı dayanıklılığını ispatlamıştır. Sağlam kamu maliyesi ve sağlıklı bankacılık sektörü ile birlikte uygulanmakta olan yapısal reformlar ülkemizi söz konusu şoklara karşı daha dirençli kılmaktadır. Önümüzdeki dönemde de ekonomimizi her alanda ileriye taşıyacak gerekli tedbirleri alacağız ve reform uygulamalarımıza devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SGK’dan ertelenen sigorta primleri açıklaması
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ertelenen sigorta primleri KDV mahsubuyla ödenebileceğini açıkladı.

Haberi Oku