ANKARA:
ATO istihdam seferberliği için kolları sıvadı

Ankara Ticaret Odası (ATO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine harekete geçerek istihdam seferberliğine, bilgilendirme çalışmalarıyla ilk adımı attı. Esnaf ve tüccarın istihdam desteklerinden yeterince haberdar olmadığına ilişkin anketlerden yola çıkan ATO, meclis üyelerini bu destekler konusunda bilgilendirmek için harekete geçti. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın daveti üzerine Başkent’teki ekonomi bürokrasisi ATO Meclisi’ne katılarak, devletin istihdamı artırmak üzere işverenlere yönelik uygulamaya koyduğu destekleri anlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türkiye Bankalar Birliği Genel Başkanı Hüseyin Aydın’ın katıldığı ATO Meclis Toplantısı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın açılış konuşmasıyla başladı. Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısının güçlü bir Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

ATO Başkanı Baran, dahili ve harici şer odaklarının Türkiye’yi zayıflatma faaliyetlerine karşı, kendilerine ekonomik cephede büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, 150 bin ATO üyesine, "Gelin, ekonomik cephedeki taarruzlara karşı, üzerimize düşeni hep beraber yapalım" çağrısında bulundu.

"Hepimize görev düşüyor"

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine destek vermek de bizim sorumluluğumuzda" diyen ATO Başkanı Baran konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Büyük ve güçlü bir Türkiye için hepimize görev düşüyor. Daha çok üretmeli, daha çok kazanmalı, daha çok kazandırmalıyız. İşlerimizi büyütüp, ekonomimizi daha da güçlendirmeliyiz. Tüm üyelerimizi, Milli Ekonomik İstiklal Mücadelemizde, el ele vermeye, devletimizin sunduğu büyük imkanlardan yararlanmaya, insanlarımıza yeni kazanç kapıları açmaya davet ediyoruz. Milletimizin birliği ve bütünlüğünü hedef alan saldırılar karşısında Ankara Ticaret Odası olarak, her zaman devletimizin ve milletimizin yanında yer alacağımızı, Cumhurbaşkanımızın seferberlik ilanına katılacağımızı ve üzerimize düşen her ne varsa yapacağımızı bir kez daha ifade ediyorum. Biz iş dünyasının temsilcileri olarak, ekonomik cephedeki sorumluluğumuzun farkındayız ve bu alanda teyakkuzdayız."

"Ticaretin ciğerleri bayram etsin diye nefes kredisi"

ATO Yönetim Kurulu olarak iki buçuk aydır görev başında olduklarını belirten Baran, bu süre içinde gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden 4-5 aylık çalışma yaptıklarını söyledi. ATO üyelerinin sesi olarak tüm devlet kurumları ile irtibat kurduklarını kaydeden Baran, "Ankara ticaretinin içinden gelen bir yönetim olarak, üyelerimizin sorunlarına vakıf olmanın verdiği şuurla, icraatlarımızı gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

İlk icraatlarının Nefes Kredisi olduğunu hatırlatan Baran, TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi Projesi’ne, 365 oda ve borsa içerisinde en büyük katkıyı veren oda olduklarını vurguladı. Piyasanın ucuz finansmana ihtiyacı olduğunu dile getiren Baran, "Hedefimiz 20 bin üyemizin nefes alması. Onlar nefes alsın ki ticaretin ciğerleri bayram etsin. İşleri büyüsün, Türkiye büyüsün" dedi. Baran, 2017’nin ATO’nun proje yılı olacağını da sözlerine ekledi.

"ATO önemli bir misyona sahip"

Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci de Ankara’nın girişimcisiyle, savunma sanayisiyle, medikal sanayisiyle ve mobilya endüstrisiyle öncü sektörlerin yer aldığı bir şehir olduğunu belirterek, "Cumhuriyetimizle yaşıt bir kuruluş olan ATO, Ankara ticaretinin merkezi olması nedeniyle önemli bir misyona sahiptir. Ankara’nın bugünlere gelmesinde Ticaret Odamızın büyük emeği ve katkısı vardır" dedi.

Ticaret ve sanayi odalarının, ticaretin güvenli ve bereketli yapılmasıyla görevli kuruluşlar olduğunu söyleyen Çiftci, "Ekonominin, ticaretin gerçek patronları, kaptan köşkünün sahibi sizlersiniz. Bu ülkenin gerçek kahramanları üretenlerdir. Sizler Türkiye’nin refahına katkı sağlıyorsunuz. Bizim görevimiz de daha çok ve daha kaliteli üretmeniz, dünya pazarlarında rekabet edebilmeniz için size yardımcı olmaktır" diye konuştu.

Ekonomiyle ilişkili her konuda kolaylık sağlayan tedbirleri aldıklarını ve yeni teşvikler uyguladıklarını söyleyen Çiftci, "2017 yılı kamu yatırımlarının ve reel sektör yatırımlarının yılı olacak. Kamu yatırımlarını yüzde 30 artırıyor ve 78 milyara yükseltiyoruz. Bütçemizde reel sektöre verdiğimiz destek ve teşvikleri de önemli ölçüde artırıyoruz. Reel kesim desteklerini 2017 yılında yüzde 16 artırarak 32,4 milyar TL’ye çıkarıyoruz. Bu destekler içerisinde en büyük payı istihdama çok önemli katkısı olan sosyal güvenlik prim desteğine ayırıyoruz" ifadelerini kaydetti.

"Bankacılık sektörü tüm çabasıyla büyümeye destek olmaya devam edecektir"

ATO Meclisi’ni istihdamın artması için işverenlere sağlanan teşvikler konusunda bilgilendirmek amacıyla sunum yapan İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, istihdam seferberliği için başlatılan istihdam teşvikinin temel noktalarını anlattı. Özkan, "Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 lira ödeyecek olup, geriye kalan 773 lira tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır" dedi.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer de, Türkiye’de toplam işletmelerin yüzde 99,82’sini oluşturan KOBİ’lere yönelik destek programlarını tanıttı. Biçer, KOSGEB’in finansman desteklerinin yanı sıra laboratuvar hizmetleri ile bilgilendirme, yönlendirme ve iş birliği çalışmaları yürüttüğünü de aktardı.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli de, fonun işverenlere sağladığı kefaletler hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın da sunum yaparak, bankacılık sektörünün reel sektöre katkılarını anlattı. Kredilerin milli gelire oranının dörde katlandığını belirten Aydın, geçici ödeme güçlüğüne düşen müşterilere uyguladıkları yapılandırma imkanlarından söz etti. Aydın, "Bankacılık sektörü tüm çabasıyla büyümeye destek olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çankaya’da Aşıkpaşa sokakları asfaltlanıyor
Çankaya Belediyesi ilçe genelindeki asfalt çalışmalarını koordineli bir biçimde sürdürürken Aşıkpaşa...

Haberi Oku